środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy sztachety z Winylu na plot i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na sztachety z plastyku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z Winylu z Władysławowa stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na plot plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztachety PCV na plot i furtę ze sztachet tworzy się z skał przeróżnego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych kształtach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

środa, 20 kwietnia 2016

Zazwyczaj ogrodzenia PVC bywają nieodłącznym elementem każdej posiadłości.

Każde ploty PCV są nieodłącznym elementem wszelkiej posiadłości.

Rzadko kto planuje swój wymarzony dom bez balustrady. Żeby możliwe by było dostać na teren prywatnej posesji potrzebna jest bramka wejściowa oraz brama. Nie ulega wątpliwości ze bramy a także furtki ogrodzeniowe winny być dobrze zrobione bo narażone są na znacznie mocniejsze obciążenie niż pozostała cześć balaski PCV na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Z tej przyczyny jakie winny być furtki a także bramy wejściowe? Każda furtka powinna być na tyle duża by pozwalała swobodne przejście bez przeciskania się. Furta powinna też zapewniać przejście z wózkiem dziecięcym i osobom niepełnosprawnym. Z reguły przyjmuje się że brama ogrodzeniowa winna mieć przynajmniej metr szerokości. Zależnie od projektu furtka ogrodzeniowa może być prawostronnie albo lewo rozwierana. Ze względu na to iż przęsła ogrodzeniowe w większości wypadków są powieszone nad murkiem bramka powinna być nieco wyższa aniżeli przęsło ogrodzeniowe ażeby plotki z plastiku na plot i bramę ze sztachet było równej wielkości.

Przy doborze ploty Winylowe na plot i furtę ze sztachetek istnieje więcej możliwości.

Bramy ogrodzeniowe mogą być jedno albo dwu skrzydłowe. Poza doborem ilości skrzydeł furtki w zależności od projektu domu brama może być na szynach bądź otwierana standardowo. By ułatwić obsługę do prawie każdej furtki da się zamontować automat dzięki jakiemu furtka będzie się samoczynnie otwierała. Wybierając bramę przesuwaną należy wziąć w rachubę fakt iż plot PCV przy furtce winno być tak długie by cala brama łatwo się za nim skryła. Bramy rozwierane z kolei potrzebują powierzchni by bramę można było łatwo otworzyć. Natomiast jeśli chodzi o szerokość bramy to da się ja dobrać indywidualnie wg oczekiwań, jednak przyjęło się ze powinna ona posiadać co najmniej trzy metry długości.Najistotniejszą decyzją jest wybór towaru z którego brama i furtka ma wyprodukowana. Wspomniane 2 składniki płotu nie powinny różnić się ani obrysem oraz materiałem od pozostałej części ogrodzenia aby sztachetki plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek prezentowało się jednakowo. W produkcji osiągalne są bramy oraz furtki ogrodzeniowe z plastiku, metalowe ogrodzenia (w tym bramy oraz furty) oraz drewniane ogrodzenia (sztachety jakie wolno wykorzystać do wypełnienia bramy względnie furty).